ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ପରିଦର୍ଶନ କରି ବିକାଶମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର କ୍ଷେତ୍ର ସ୍ତରୀୟ ଅଗ୍ରଗତି ସମ୍ପର୍କରେ ସମୀକ୍ଷା * ନିର୍ଧାରିତ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

0
127

ଛତ୍ରପୁର ,୧୦/୦୯/୨୦୨୧:
ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଗସ୍ତକରି ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ I ଘଟକେଶ୍ୱର ବହୁମୁଖୀ ପ୍ରକଳ୍ପ, ମା ତାରାତାରିଣୀ ମନ୍ଦିର ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପର ଅଗ୍ରଗତି ପରଖିବା ସହିତ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ, ଜଉଗଡ଼ ଐତିହାସିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ, କାଳେଶ୍ଵର ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ବଗିଚା, ଓଡିଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ସାଶନ ଆମ୍ବଗାଁ, ଦୁରବନ୍ଧ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ସ୍ପୋର୍ଟ୍ସ ଏରୋନା, ଏବଂ ରାମଲେଙ୍ଗେଶ୍ୱର ପୋଖରୀ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ।

ପରିଦର୍ଶନ ପରେ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଓ କହିଥିଲେ ଯେ, ବହୁମୁଖୀ ପ୍ରକଳ୍ପର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର କୁକୁଡାଖଣ୍ଡି ବ୍ଲକର ଘଡ଼କା ଜଳସ୍ରୋତ ଯାହା ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀ ସହିତ ସଂଯୋଗ ଅଛି ସେହି ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଞ୍ଚଳ, କୁକୁଡାହାଣ୍ଡି ଏବଂ ରଗେଇଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ୭୫୦୦୦ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ୮.୨୫MLD ଜଳ ଯୋଗାଇବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା କୁକୁଡାହାଣ୍ଡି ତାହସିଲରେ ୬୦୦ ହେକ୍ଟର ଜମିକୁ ଜଳସେଚନ କରିବ ।ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୧୭୨.୦୬ କୋଟି, ଏହି ବୃହତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୨ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ଏବଂ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ମଧ୍ୟ ତାରତାରିଣୀ ମନ୍ଦିରର ନବୀକରଣ ଏବଂ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ପ୍ରକଳ୍ପର ଅଗ୍ରଗତି ଦେଖିଥିଲେ।କ୍ଷେତ୍ର ସ୍ତରୀୟ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେଲା ଏବଂ ପ୍ରକଳ୍ପ ଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରାକରେ ରଖାଗଲା । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ମନ୍ଦିର ଗଠନକୁ ମଜବୁତ କରିବା, ମନ୍ଦିର ଭିତର ଓ ବାହାରେ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ କରଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା ଚାଲିଛି ଏହା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏବଂ ପରିଦର୍ଶକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ପ୍ରକଳ୍ପର ବିଭିନ୍ନ ଉପାଦାନ ସମାପ୍ତି ପାଇଁ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ କରିବାକୁ ଜଣାଇ ଥିଲେ Iପରେ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ଜଉଗଡ଼ ଠାରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପର କ୍ଷେତ୍ର ସ୍ତରର ଅଗ୍ରଗତି ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ; କାଲେଶ୍ୱର ଉଦ୍ୟାନର ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ, ଶାସନ ଆମ୍ବାଗାରେ ଓଡିଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଲୟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ, ହିଞ୍ଜିଳି କାଟୁ ଏବଂ ଦୁରବନ୍ଧ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପରିବର୍ତ୍ତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଦେଖିଥିଲେ | ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ବ୍ରହ୍ମପୁର କ୍ରୀଡା ମଞ୍ଚର ବିକାଶ ଏବଂ ରାମଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱର ଟ୍ୟାଙ୍କରେ ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପର ଅଗ୍ରଗତି ମଧ୍ୟ ଦେଖିଛନ୍ତି।ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଏକ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ କରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରକୁ ପାଇପ୍ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ, ଜଳସେଚନ, ଇନ-ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ବ୍ୟାରେଜ୍ ଏବଂ ରିଙ୍ଗ ରୋଡ୍ ପ୍ରକଳ୍ପର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଦକ୍ଷିଣାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନର ଟି. ଆଓ, ଗଞ୍ଜାମ ଜ଼ିଲ୍ଲାପାଳ ବିଜୟ ଅମୃତା କୁଲାଙ୍ଗେ, ଜ଼ିଲ୍ଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନୟନ ସଂସ୍ଥାର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦେଶକ ସିନ୍ଧେ ଦାତ୍ତାତ୍ରୋୟ ଭାଉ ସାହେବ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର କମିଶନର ଡ଼.ସିଦ୍ଧେଶ୍ବର ବୋନ୍ଦାର ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ୱ. କୀର୍ତ୍ତି ୱାଶନ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀଗଣ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ନିଜ ନିଜର ତଥ୍ୟ ରଖିଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here