ପବିତ୍ର ସୁନିଆ ପର୍ବ ଅବସରରେ କଳିଙ୍ଗ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜ ର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ ପାଳିତ।

0
18

ବ୍ରହ୍ମପୁର, ୧୯/୦୯/୨୦୨୧: ଓଡ଼ିଶାର ପରମ ଆରାଧ୍ୟ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଙ୍କ ପବିତ୍ର ସୁନିଆ ପର୍ବ ଅବସରରେ ଓଡ଼ିଶା ର ଅଗ୍ରଣୀ ସାରସ୍ଵତ ଅନୁଷ୍ଠାନ କଳିଙ୍ଗ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜ ର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ ଆଭାସୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଗତ ୧୯୭୦ ମସିହାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲାଭ କରିଥିବା ଏହି ବିଶିଷ୍ଟ ଅନୁଷ୍ଠାନ ବହୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସାହିତ୍ୟିକ ଶିକ୍ଷାବିତ ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଗଢ଼ିଉଠିଥିଲା।
ତାର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜାକଜମକରେ ପାଳନ ହୋଇପାରିଥାନ୍ତା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ର ଭୟ ପ୍ରଶମିତ ହୋଇ ନ ଥିବା ରୁ ଏବଂ ସରକାରୀ କଟକଣା ନିୟମ କୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠାନ ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ସାହିତ୍ୟ ସମାଜର
ଉପସଭାପତି ଡ଼ ବନମାଳୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ସମାରୋହରେ ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତା ଭାବରେ ଭାରତୀୟ ଲଳିତା କଳା ଏକାଡେମୀ ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ର ସହ ସଂଯୋଜକ ତଥା ସୁସାହିତ୍ୟିକ ବିଜ୍ଞ କଳା ଓ ଐତିହାସିକ ଗବେଷକ ଡ଼ ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ , ଅନୁଷ୍ଠାନ ର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ବିଶିଷ୍ଟ ଶିକ୍ଷାବିତ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟ ର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ଦେବୀପ୍ରସନ୍ନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବଂ ପରିଚାଳନା ସମ୍ପାଦକ ତଥା ଶାନ୍ତି ନିକେତନ ର ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ଶରତ କୁମାର ଜେନା ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ଏହାକୁ ଉଦ୍ ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରଫେସର ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଉତ୍କଳ ଭାରତୀ ଡ଼ ବେଣୀ ମାଧବ ପାଢ଼ୀ,ଡ଼ ସୀତା ରାମ ମହାପାତ୍ର,ଡ଼ ବସନ୍ତ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀ
ସାହିତ୍ୟିକ ଶିବରାମ ପାତ୍ର ଙ୍କ ଅବଦାନ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନ ର ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ ତିନି ଧରି ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା।
କିନ୍ତୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ କୁ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ବିଧି ପାଳନ କରାଯାଇଛି ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହା ପୁନଶ୍ଚ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗ କାମନା କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତା
ଡ଼ ତ୍ରିପାଠୀ ଓଡ଼ିଶାର କଳା ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଇତିହାସ ଓ ସାହିତ୍ୟ ବିଶେଷ କରି ଲୋକ କଳା ଲୋକ ସାହିତ୍ୟ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ବିରଳ ବୋଲି ମତପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଏବଂ କବି ସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ ଙ୍କ ସ୍ବହସ୍ତାକ୍ଷର ସୁଇଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ର ଏକ ଲାଇବ୍ରେରୀ ରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବା କଥା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ।ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ବିଶିଷ୍ଟ ଚିତ୍ରକଳା ଗବେଷକ ମହାନ ଶିଳ୍ପୀ ତଥା କଳିଙ୍ଗ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜ ର ଭଞ୍ଜ ଭାରତୀ ସମ୍ମାନ ପ୍ରାପ୍ତ ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟିକ ସ୍ବର୍ଗତ ଦିନାନାଥ ପାଠୀ ଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ କୃତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ‘କଳିଙ୍ଗ ସାହିତ୍ୟ ସମାଜ’ର ସାହିତ୍ୟ ର ଜୟଯାତ୍ରା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରି ଭୂୟସୀ
ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ସଭାପତିତ୍ବ କରିଥିବା ଡ଼ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ଯେ, ସାହିତ୍ୟ ସମାଜ ଏକ ପୁରାତନ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ସାହିତ୍ୟିକ ମାନଙ୍କର କୃତି ଲୋକ ଲୋଚନକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏବଂ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରି ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ। ପରିଚାଳନା ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରଫେସର ଜେନା ଆଭାସୀ ସଂଯୋଜନା କରି ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଙ୍କ ସହଯୋଗ କାମନା କରିଥିଲେ। ଏହି ସମାରୋହରେ ଡ଼ ବୃଷକେତୁ ଦାଶ, ଦୀନବନ୍ଧୁ ଶ୍ରୀପଲ୍ଲବ,ଡ. କୁଳମଣି ଓଝା,
ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ଼. ବି. ପ୍ରକାଶଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର,ଡ଼.ହୃଷିକେଶ ପଣ୍ଡା, ଡ଼. ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ପଣ୍ଡା, ଶ୍ରୀମତୀ ପଦ୍ମିନୀ ମିଶ୍ର, ଶ୍ରୀମତୀ ଭାରତୀ ପାତ୍ର ,ଶ୍ରୀମତୀ ଲୋପା ସାମଲ, ଇଂ.ସୁଚେତା ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଦେବାଶିଷ ଦାଶ,
ନଳିନୀ କାନ୍ତ ଗୌଡ଼, ନୀଳକଣ୍ଠ ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ସାହିତ୍ୟିକ ସାହିତ୍ୟିକା ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଶେଷରେ ଦୀନବନ୍ଧୁ ଶ୍ରୀପଲ୍ଲବ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here