ୱେବ୍-ନାର୍ “ଭାରତର ଐତିହ ତଥା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିକାଶ ମାର୍ଗରେ”

0
40

ବ୍ରହ୍ମପୁର,୨୫/୧୧/୨୦୨୧:ଆଜି ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଭ୍ରମଣ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ ଆତିଥ୍ୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ସଂଗଠିତ ହୋଇ ଯାଇଅଛି ।

ବିଶ୍ୱ ଐତିହ ସପ୍ତାହ ୨୦୨୧ ର ଉତ୍ସବକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ “ଜଟିଳ ଅତୀତ: ବିବିଧ ଭବିଷ୍ୟତ” ଭ୍ରମଣ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ ଆତିଥ୍ୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଭାରତର କାଶ୍ମୀର ହଜରତବାଲ ଶ୍ରୀନଗର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅତିଥି ତଥା ବକ୍ତା ଡ଼ଃ ରେୟାଜ ଅହମ୍ମଦ କୁରେଶୀ (ହେଡ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଅଫ୍ ଟୁରିଜିମ୍, ଆତିଥ୍ୟ ଏବଂ ଅବକାଶ ଅଧ୍ୟୟନ) ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା “ଭାରତରେ ହେରିଟେଜ୍ ଟୁରିଜିମ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ୍” ଉପରେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଟକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଅଛି ।
ମାନ୍ୟବର କୁଳପତିଙ୍କ ସହ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ଆଲୋଚନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଅତିଥି ବକ୍ତା ଡକ୍ଟର କୁରେଶଙ୍କୁ ମାନ୍ୟବର କୁଳପତି ସ୍ୱାଗତ କରିବା ସହ ଏହିପରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଥିବାରୁ ଉକ୍ତ ବିଭାଗକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ମଧ୍ୟ ଜଣାଇଥିଲେ।
ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ବିଭାଗର ସଂଯୋଜକ ଡକ୍ଟର ଇକବାଲ ଅହମ୍ମଦ ଭଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ବିଭାଗର ଅଧ୍ୟାପିକା ଶ୍ରୀମତୀ କଳ୍ପନା ବେହେରା ଅତିଥିଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ଏବଂ ଡକ୍ଟର ଇକବାଲଙ୍କ ପରେ ପରେ ଇଂରାଜୀ ଭାଷାରେ ଅନୁବାଦ କରି ଜଣାଇଥିଲେ।
ଅତିଥି ବକ୍ତା ତାଙ୍କ ମୂଲ୍ୟବାନ ଆଲୋଚନାରେ ଐତିହ, ପର୍ଯ୍ୟଟନର ଅର୍ଥ, ମହତ୍ୱ ଏବଂ ଭାରତ ତଥା ଓଡିଶାରେ ଐତିହ ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ମାନଦଣ୍ଡ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ ।ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସଭିଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଅତୀତ କିପରି ଜଟିଳ ଏବଂ ଐତିହ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ଭବିଷ୍ୟତ କିପରି ବିବିଧ? ସ୍ଥାୟୀ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଭ୍ୟାସ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ବକ୍ତା ଆଞ୍ଚଳିକ ଐତିହର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ବକ୍ତା ମଧ୍ୟ ସାଂସ୍କୃତିକ ବୁଝାମଣାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶରେ ଐତିହର ମହତ୍ତ୍ୱ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରାଇଥିଲେ । ବକ୍ତା ତାଙ୍କ ଶେଷ ବକ୍ତବ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କାଶ୍ମୀର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟରେ ବିଶେଷ କରି ଛାତ୍ର ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ତଥା ଅଧ୍ୟାପକ ବିନିମୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଯଥାସାଧ୍ୟ ସହଯୋଗ କରିବେ । କଥାବାର୍ତ୍ତା ପରେ ପ୍ରଶ୍ନ-ଉତ୍ତରର ଅଧିବେଶନ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଅତିଥି ବକ୍ତା, ଛାତ୍ର, ତଥା ଦର୍ଶକଙ୍କ ଠାରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦିଆଯାଇଥିଲା | ପରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମାନ୍ୟବର କୁଳପତିଙ୍କ କିଛି ମୂଲ୍ୟବାନ ମନ୍ତବ୍ୟ ସହିତ ଆଲୋଚନା ଶେଷ ହୋଇଥିଲା | TTHM ବିଭାଗର ଅଧ୍ୟାପିକା ଶ୍ରୀମତୀ ରିତୁ ତିୱାରୀ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ ଜଣାଇଥିଲେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here