ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିବେଶ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗ,ବ୍ରହ୍ମପୁର ବନ ବିଭାଗ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ଇକୋ କ୍ଲବ୍ ମିଳିତ ଭାବେ ପାଳନ କଲେ ବିଶ୍ୱ ଆର୍ଦ୍ରଭୂମି ଦିବସ-୨୦୨୪

0
64

ବ୍ରହ୍ମପୁର,୦୪/୦୨/୨୦୨୪:
ଆର୍ଦ୍ରଭୂମି ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଆଉ ଏକ ପ୍ରୟାସ ବିଶ୍ୱ ଆର୍ଦ୍ରଭୂମି ଦିବସ-୨୦୨୪ ପୋଷ୍ଟ ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍ ବିଭାଗ ପରିବେଶ ବିଜ୍ଞାନ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ବନ ବିଭାଗ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ଇକୋ କ୍ଲବ୍, ଗଞ୍ଜାମ ମିଳିତ ଭାବେ ବିଶ୍ୱ ଆର୍ଦ୍ରଭୂମି ଦିବସ 2024 (2 ଫେବୃଆରୀ 2024) କୁ ତାମ୍ପରା ହ୍ରଦ ଠାରେ ପାଳନ କରିଥିଲେ, ଯାହାକି ରେ ଓଡ଼ିଶାର ନୂତନ ରାମସର ଆର୍ଦ୍ରଭୂମି ଅଟେ। ତାମ୍ପରା ହ୍ରଦର ଶାନ୍ତ ଉପକୂଳ ରେ ଏହି ବିଶ୍ୱ ଆର୍ଦ୍ରଭୂମି ଦିବସ ର କାର୍ଯ୍ୟ ତଥା ପରିବେଶ ସଚେତନତା ର ଏକ ଜୀବନ୍ତ ବିବରଣୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା | ବିଷୟବସ୍ତୁ “ଆର୍ଦ୍ରଭୂମି ଏବଂ ମାନବ କଲ୍ୟାଣ” ଇଭେଣ୍ଟ ଏକ ସାଧାରଣ ସଫେଇ ଡ୍ରାଇଭ୍ କୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ସାମୂହିକ ଦାୟିତ୍ୱ ଏବଂ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଇକୋସିଷ୍ଟମର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାର ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରତୀକରେ ପରିଣତ ହେଲା |
ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମ ସହିତ ଦିନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ହ୍ୟାଣ୍ଡ-ଅନ୍ ଅଭିଜ୍ଞତା କେବଳ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ସଂଗ୍ରହ ବିଷୟରେ ନୁହେଁ; ଏହା ଉଭୟ ଆର୍ଦ୍ରଭୂମି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ମାନବ କଲ୍ୟାଣ ଉପରେ ପ୍ରଦୂଷଣର କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରଭାବର ଏକ ସ୍ମରଣକାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କଲା | ଯେହେତୁ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବୋତଲ, ବ୍ୟାଗ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅବାଞ୍ଛିତ ସାମଗ୍ରୀ ଅପସାରଣ କଲେ, ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ଗଭୀର ଭାବରେ ପୁନଃ ପ୍ରତିରୂପିତ ହେଲା ଯାହାକି – ‘ଦାୟିତ୍ୱ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ଏକ ବିକଳ୍ପ ନୁହେଁ, ଏହା ଏକ ଆବଶ୍ୟକତା’ |
କିନ୍ତୁ ଘଟଣାଟି କେବଳ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଅତିକ୍ରମ କଲା | ପାରସ୍ପରିକ ପ୍ରଦର୍ଶନଗୁଡ଼ିକ ଆର୍ଦ୍ରଭୂମି ବିନାଶର ସୁଦୂରପ୍ରସାରୀ ପରିଣାମର ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିଥିଲା | ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ସାକ୍ଷୀ ହୋଇଥିଲେ ଯେ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ କିପରି ବହୁ ପରିମାଣର ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, ପ୍ରାକୃତିକ ଜଳ ଫିଲ୍ଟର, ବନ୍ୟା କ୍ଷତିକାରକ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ପ୍ରାଣୀ ଜୀବନ ପାଇଁ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ସମ୍ଭାବ୍ୟ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର କଳ୍ପନା କରି, ଇଭେଣ୍ଟ ଆର୍ଦ୍ରଭୂମିଗୁଡିକର ସୁରକ୍ଷା କେବଳ ପ୍ରକୃତିର ସଂରକ୍ଷଣ ନୁହେଁ, ବରଂ ସୁରକ୍ଷା ବିଷୟରେ ଏକ ଗଭୀର ବୁଝାମଣା ସୃଷ୍ଟି କଲା |

 

 

 

 

ପରିବେଶ ଗୋଷ୍ଠୀ, ସରକାରୀ, ସ୍ଥାନୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ, ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ପରି ବିଭିନ୍ନ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ହ୍ରଦର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିଲେ। ଆର୍ଦ୍ରଭୂମିର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ପରିବେଶ ପରିଷ୍କାର ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଗମ୍ଭୀର ଥିଲେ | ଏହି ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଫେସର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ମହାନ୍ତି (ପୂର୍ବତନ ଉପ-କୁଳପତି, ଖଲିକୋଟ ୟୁନିଟାରୀ ୟୁନିଭରସିଟି), ଡକ୍ଟର ବି ଅଞ୍ଜାନ କୁମାର ପୃଷ୍ଟି (ମୁଖ୍ୟ, ପରିବେଶ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ) ଏବଂ ପରିବେଶ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗର ଅଧ୍ୟାପକ ମାନେ ସାମିଲ ହୋଇ ସାଇଟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ | ଏହି ଅବସରରେ ଜିଲ୍ଲା ଇକୋ-କ୍ଲବ ସଂଯୋଜକ ଡକ୍ଟର ଏସ ଏନ ବେଜ, ଜିଲ୍ଲା ଇକୋ-କ୍ଲବ ସଂଯୋଜକ , ବନ ବିଭାଗର ଏ ସି ଏଫ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଭାକର ନାୟକ ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଡିଭିଜନର ମାଣିକେଶ୍ୱରୀ ହାଂସଦା ମଧ୍ୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହି କ୍ରସ୍-ସେକ୍ଟୋରାଲ୍ ସହଯୋଗ ପରିବେଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାରେ ଏକତାର ଶକ୍ତି ଆଲୋକିତ କରିଥିଲା | ଏହା କେବଳ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ନୁହେଁ; ଏହା ଚିହ୍ନିବା ବିଷୟରେ ଥିଲା ଯେ ଆମର ଗ୍ରହର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆମର ସାମୂହିକ ଦାୟିତ୍ୱ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ |
କିନ୍ତୁ, ଆର୍ଦ୍ରଭୂମି ଦିବସ ଉତ୍ସବ ଚମ୍ପାରା ହ୍ରଦଠାରୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇ ବିଳମ୍ବିତ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଲା ଯେତେବେଳେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଡିଭିଜନର ବନ ବିଭାଗର ସମ୍ମାନିତ ଆଞ୍ଚଳିକ ମୁଖ୍ୟ ଡକ୍ଟର ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସ୍ୱାଇଁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପରିବେଶ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗରେ ଶ୍ରୋତା ଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ। ଆର୍ଦ୍ରଭୂମି ସଂରକ୍ଷଣ ତଥା ସ୍ଥାନୀୟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ନିରନ୍ତର ବିକାଶର ମହତ୍ତ୍ ଉପରେ ଡକ୍ଟର ସ୍ୱାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରି ଆର୍ଦ୍ରଭୂମି ସମ୍ବଳ ସଂରକ୍ଷଣ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଡକ୍ଟର ଅଞ୍ଜାନ କୁମାର ପ୍ରୁଷ୍ଟି ଅତିଥିଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ସହ ସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ। ଅଧ୍ୟାପକ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଡକ୍ଟର ସରୋଜ କୁମାର ସାହୁ, ଡକ୍ଟର କବିତା ବାରାଲ, ଡକ୍ଟର ସନ୍ତୋସ ବେଜ, ଡକ୍ଟର ରାକେଶ ପାଲ ଏବଂ ଶ୍ରୀ ମାନସ ବାରିକଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବିଭାଗର ଛାତ୍ର ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପଣ୍ଡିତମାନେ ଡକ୍ଟର ସ୍ୱାଇଁ ସହ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଦୀର୍ଘ ଏବଂ ଫଳପ୍ରଦ ବିଶ୍ୱ ଆର୍ଦ୍ରଭୂମି ଦିବସକୁ ସମାପ୍ତ କରି ଡକ୍ଟର କବିତା ବରାଲ (ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର) ଅତିଥିମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here